Elektronové mikroskopy míří do japonských škol

neděle 11. říjen 2009 18:42

Školy v Japonsku převzaly dodávku první tisícovky elektronových mikroskopů Hitachi TM-1000 v ceně cca 60.000 USD/ks (prospekt PDF). Zatímco optický mikroskop zvětšuje cca 400-1000x, tento elektronový mikroskop dosahuje až 30.000-násobného zvětšení, které ještě nevyžaduje pokovení objektů reflexní vrstvou zlata, což zjednodušuje přípravu objektů k pozorování. Místo špičkového zvětšení tento kompaktní mikroskop nabízí stereoskopické zobrazení s vysokou hloubkou ostrosti. Obsluha prostřednictvím dodávaného software pod Windows XP je maximálně zjednodušená, takže pořízení snímku není složitější, než obsluha běžného fotoaparátu.

Podle upozornění čtenářky Evy se ani náš výrobce elektronových mikroskopů společnost TESCAN z Brna nemá za co stydět. Na adrese tescan.com naleznete řadu překrásných snímků z mnoha výzkumných oborů. Pokud váš výrobce nemá v nabídce kompaktní elektronový mikroskop vhodný do škol, může tento článek brát jako zajímavou motivaci - vyrobit kompaktní elektronový mikroskop za cenu pod 60.000 USD zase nemůže být tak obtížné a prostor na trhu by byl, protože krok Japonska budou zřejmě z prestižních důvodů v nejbližší době následovat i další země a soukromé školy.

 

Struktura výstelky vaječné skořápky Holubí pírko
Průduchy na listu máty Výtrusnice plísně
Nylonová punčocha Hodinový strojek
Tištěný spoj Uhlíkový filtr  

Creative Commons License
Blog, jehož autorem je Milan Petřík, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.

Milan Petřík