Jak vypadá sopka uprostřed pouště?

neděle 15. listopad 2009 14:49

Ve stručnosti řečeno, velmi nápadně. Wau an Namus (arabsky "oáza moskytů") je sopečná kaldera, která ční jako záhadný černý flek o průměru 40 km skoro přesně geografického středu Saharské pouště jižně od vulkanického pole Haruj ve středu Lybie. Je dost velká i výrazná na to, aby ji bylo možné spatřit z vesmíru na oběžné dráze Země. Kalderu tvoří systém asi třiceti menších vulkánů, a naposledy byla činná v holocénu

Tmavá barva kaldery je způsobená čedičem - bázickou vyvřelinou, která podle své tmavé barvy způsobená přítomností přítomností olivínů s obsahem železa získala své jméno. Železo silně barví roztavené horniny, podobně jako sklo pivních lahví na olivovou (redukovanou) až hnědou (oxidovanou) barvu. Přechodné zbarvení (magnetit) je pak velmi tmavé v důsledku volných elektronových přechodů mezi oběma formami.

Waw An Namus - STS052.JPG

Čedičový prach je roznášen po poušti do vzdálenosti několika stovek kilometrů jihozápadním směrem v důsledku převažujícího pasátového proudění. Atmosféra se na rovníku ohřívá nejrychleji a stoupá zde vzhůru, na jeho místo se tlačí ze severovýchodu vzduch chladnější. Klesající vzduch je suchý, jelikož většinu vlhkosti ztratil při svém ochlazení nad rovníkovými deštnými pralesy - což vysvětluje výskyt pouští v těchto oblastech. Pasátové proudění je na severní polokouli stáčené rotací Země na jihozápad a na jižní na severovýchod v důsledku Corriollisovy síly.

Pro svůj v rámci Saharské pouště zcela neobvyklý vzhled se kaldera stává cílem mnoha výprav a vyhledávanou turistickou atrakcí. Ve 150 m širokém kráteru sa nalézají malá ložiska síry a jeho okolí doplňují tři malá jezírka s palmami, kterým oáza vděčí za svoje jméno. Voda ale nevypadá koupatelně, natož pitně. Ceny jsou zde na Lybijské poměry velmi nadsazené, doporučuje se zajistit si ubytování předem.

Todra Volcanic Field Photo  

Creative Commons License
Blog, jehož autorem je Milan Petřík, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.

Milan Petřík