Hrozí lidstvu přepólování Země?

pondělí 28. prosinec 2009 20:11

Vědci nedávno potvrdili, že se severní geomagnetický pól stěhuje rychlostí 64 km/rok směrem k ruské pevnině. Tedy - ono by na tom zjištění nebylo zase tolik divného, jelikož geomagnetický pól se pohybuje od té doby, co jej James Ross na severním pobřeží Kanady poprvé lokalizoval (magnetická střelka zde míří přímo do středu Země). Ale od roku 1831 se rychlost jeho putování nejméně 3x zvýšila a průměrná intenzita magnetického pole Země současně poklesla o 10%.

Stěhování severního geomagnetického pólu

O skutečné příčině zatím vědci mohou pouze spekulovat. Předpokládá se, že za zrychlený pohyb geomagnetických pólů může náhlý výron tekutého železa ve vnitřním plášti Země, který se trochu podobá protuberancím na Slunci. Pohyb masy tekutého železa odklání osu rotace pevného železného jádra v nitru Země, které je velké asi jako planeta Merkur a rotuje o cca 0.2° / rok rychleji, než samotná Země. Tím vytváří známý dynamo-efekt, který je zodpovědný za geomagnetické pole Země.

Stěhování geomagnetického pólu v důsledku precese zemského jádra

Analýzou orientace magnetických domén ve vrstvách sedimentů podél podmořských hřbetů bylo zjištěno, že se zemský geomagnetický pól přepóluje každých 300.000 let. K poslednímu přepólování došlo před 780.000 lety, čili nejpíše jsme právě na řadě a vědci soudí, že k dalšímu přepólování by mělo dojít nejpozději v průběhu příštího tisíce let.   

 Rozložení siločar geomagnetického pole před a v průběhu jeho přepólování

Přesto přepólováním magnetické pole Země nezanikne úplně - "pouze" se změní z dipólu na kvadrupól, díky čemuž budeme moci sledovat pomocí kompasu na různých místech zeměkoule až čtyři geomagnetické póly současně (viz obr. vpravo výše). Dnes žijeme v poměrně příznivé periodě - intenzita magnetického pole je dnes 8 × 1022 ampér × m2, tj. téměř dvojnásobek dlouhodobého průměru. Ale i tak může mít dočasné zeslabení zemského magnetického pole na pozemský život nepřijemné následky, které se podobají důsledkům globálního oteplování a z dlouhodobého hlediska bylo by nejspíš tuze nepříjemné, kdyby se oba vlivy sečetly.

Magnetické pole totiž od atmosféry odklání částice solárního větru, které v ní fungují jako kondenzační jádra. Tím se atmosféra vyprší a zbaví vody ještě dříve, než může vlhkost dorazit nad pevninu. A i v případě, že nad pevninou teplota poklesne pod rosný bod, vysrážených kapek vzniká tolik, že se nedokážou spojit, vznášejí se ve vzduchu a místo toho vytvoří mlhy a inverze. Podobný účinek má dnes např. smog nad Ásií. O důsledcích zvýšené úrovně radiace a geomagnetických bouří se dnes můžeme pouze dohadovat, ale zcela jistě to nebude pro naši současnou přetechnizovanou společnost nic příjemného. Radiace i magnetické bouře ničí elektronické přístroje, zejména satelity a narušují energetickou soustavu. A magnetické bouře působí i na lidskou psychiku, je prokázáno, že zvyšují rizika srdečních příhod a frekvenci dopravních nehod. Utěšovat nás může hlavně vědomí, že touto událostí život na Zemi prošel již několikrát a pokaždé se znovu vzpamatoval do nové druhové rozmanitosti.

Průběh stěhování severního geomagnetického pólu Země za posledních 180 let 

Creative Commons License
Blog, jehož autorem je Milan Petřík, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.

Milan Petřík

Související články