Uvízlé velryby a závalový syndrom

úterý 5. leden 2010 03:03

Odborníci se shodují na tom, že osvobozování velkých kytovců uvízlých na pobřeží jen prodlužuje utrpení zvířat. Velryby by měly být co nejrychleji šetrně utraceny, protože mají těžce poškozené ledviny. Když se velryba ocitne na souši a není nadlehčována vztlakem vody, dochází vlastní vahou k těžkému poškození svaloviny, tzv. rabdomyolýze, při které se do krevního oběhu uvolňuje myoglobin. Svaly kytovců jsou na tento protein zvláště bohaté, protože myoglobin podobně jako hemoglobin váže kyslík a velrybám tím pomáhá při jejich dlouhých a hlubokých ponorech.

Richardsonův strukturní model molekuly myoglobinu

Pokud se myoglobin uvolní do krevního běhu ve větším množství, je toxický pro játra a ledviny a po několika hodinách strávených mimo vodu má velryba tyto orgány už nenávratně poškozené. I proto se řada „zachráněných“ velryb stává hříčkou vodních proudů a vln a opětovně se dostává na mělčiny.

Tento chorobný stav byl poprvé popsán jako tzv. závalový syndrom („crush syndrome“) během druhé světové války u obětí zavalených a pohmožděných při bombardování Londýna. Dnes se s ním můžeme setkat po silném zhmoždění většího množství svalové tkáně po zasypání v dolech, ve výkopech, po omrznutí nebo zásahu elektrickým proudem - a to zejména stejnosměrným, který elekrolyzuje a rozpouští buněčné membrány, pokud působí trvale i v intenzitách, které nezpůsobují bolest. Do podobné situace se svalová tkáň může dostat i na operačním sále při dlouhotrvajících operacích (5-7 hodin) s nedostatečnou cirkulací krevního oběhu a při vysokém tlaku na určité svalové partie při dlouhotrvajícím ležení. Sem patří proleženiny dlouhodobě nemocných v důsledku embolie a ucpání cév vyživujících svaly a následky epileptických a tetanických křečí. U zvláště náchylných osob se tyto život ohrožující stavy mohou projevit i po neobvyklé svalové zátěži, po které značná část ochablých svalových buněk odumírá, aby byla nahrazena novými. Takže když si  např. střihnete půlmaratón po roce ztuhlého sezení v kanceláři, riskujete nejen poškození svalů, které se projevuje bolestmi ve svalových partiích, ale i poškození ledvin.

Holubinka Russula subnigricans 

Vřeckatá holubinka Russula subnigricans (na obr. výše) je běžná v jižní Číně a severní Americe, kde je zdrojem mnoha otrav, zejména na Taiwanu. Její hlavní toxin Russuphelin A způsobuje masivní rabdomyolýzu, doprovázenou uvolňováním vápníku a draslíku z vnitřku buněk do krevního oběhu, což vede k selhání ledvin a následně srdce. Moč myolytických pacientů je velmi hustá a má tmavohnědou barvu jako Maggi, protože vylučuje metabolity rozpuštěných buněk, které kromě ledvin poškozují i jaterní buňky. Jejich otravy se léčí hemodialýzou a jako první pomoc se doporučuje se pít hodně vody se zásaditým bikarbonátem, aby se podpořila činnost ledvin a urychlilo se vyplavování draslíkových a vápníkových iontů z organismu mechanismem substituce.

Holubinka černající (Russula nigricans)

Tato houba se u nás nevyskytuje, ale je dosti podobná naší holubince černající (Russula nigricans - na obr. níže) anebo holubince osmahlé (Russula adusta), o kterých mykologické zdroje uvádí, že jsou jedlé. Bylo však doloženo, že podobné otravy způsobují při dlouhotrvající fyzické námaze spojené s dehydratací organismu i lysohlávky, alkoholismus a při předávkování také metadon a metamfenaminy, obsažené v tzv. v tanečních drogách, jako je extáze.

Creative Commons License
Blog, jehož autorem je Milan Petřík, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.

Milan Petřík

Související články